Miestne organizácie a spolky
Miestna organizácia Matice Slovenskej
Matica slovenská chce prehlbovať u svojich členov pozitívny vzťah k svojej vlasti, domovine svojich predkov, a tak upevňovať národnú hrdosť a vlastenectvo; národne aktivizovať a zjednocovať všetkých občanov a to bez rozdielu národnosti, náboženského vyznania, politickej príslušnosti.
Poslaním Matice je rozvíjať a upevňovať slovenské vlastenectvo, prebúdzať a umocňovať národné povedomie Slovákov, prehlbovať vzťah občanov k slovenskej štátnosti. Zapájať mládež do kultúrno-tvorivého procesu a pestovať v nej národné, kresťanské, mravné a demokratické hodnoty.
Pestovať v mládeži túžbu po poznaní národných dejín, kultúry a vzťah k národným tradíciám, pričom napomáha ich rozvoj.
MO MS v Semerove bola založená pánom riaditeľom Základne školy Semerovo Štefanom Ujčekom. Svoju činnosť obnovila MO Matice slovenskej PaedDr. Janka Mičeková a jej folklórny súbor Lipka pri MO MS , ktorý úspešne reprezentoval našu obec. Úspechom bola nahrávka štábu Slovenskej televízie “ V izbe starej matere “ v materskej škole, ktorá bola prvou národopisnou ukážkou tradícií našej obce, pod patronátom Alžbety Havranovej. však Druhá národopisná expozícia je stále vo vstupnej hale základnej školy. V roku 1998 sa uskutočnili opäť dve nahrávky Slovenskej televízie /STV/ do relácie “ Juh Slovenska „.
7.3.2009 sme pod vedením MO MS začali pracovať na poli kultúrnospoločenského života so súborom Semerovčan . Súbor Semerovčan pracuje pod vedením MO MS v Semerove a preto všetky podujatia organizujeme spolu . Okrem kultúrnych podujatí sa spolu s MO Slovenskej národnej strany zúčastňujeme s programom, pri kladení vencov pri pamätníku Druhej svetovej vojny v Semerove, pri podujatí Vatry zvrchovanosti, MO MS v Semerove 1 krát ročne dá odslúžiť svätú omšu za národných buditeľov našej obce:
Súbor Semerovčan
Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha, a Boh bol Slovo.“ Keď sa píšu dejiny, rozmýšľa sa o tom, čo bolo na začiatku. I ja by som chcela pripomenúť, že keď súbor SEMEROVČAN pred 25 rokmi začínal, tak naším hlavným cieľom bolo pripomenúť nám, naším deťom, mladej generácii v našej obci ako sa kedysi žilo, pracovalo a zabávalo. Cieľom bolo priblížiť naše zvyky, naše malebné piesne, skrátka oživiť folklórnym programom naše vystúpenia. Slávenie fašiangov sme začínali pod názvom „Z izby starej matere„ kde sme v MŠ vtedy pod vedením Alžbety Havranovej, mali zhotovenú izbu so zozbieraných krojov, nábytkov, remeselníckych zariadení, ktoré sme postupne využívali pri scénkach nášho vystupovania , a tak sme sa snažili priblížiť, hlavne našej mládeži, všetky dostupné pracovné náradia, ktoré používali naši predkovia pri práci na poliach a pri remeslách. Začínali sme páraním peria.
V programe vystupovali tak ako teraz, všetky generácie od Materskej škôlky cez Základnú školu, mládež až po naše tety, Mária Ivaničová, Magdaléna Szabová, Gabriela Klimáková, Mária Šáteková, Jarmila Martoníková, Ficová, Juhásová, s mladšou generáciou Šemeláková, Čelková, Slobodníková, Šimová, Danišová, Štefániková, ktoré nám spievali a rozprávali vlastné príhody a príhody svojich blízkych zo svojho okolia.
Ďalšie roky sme priadli, tkali na krosnách, ktoré sme mali ako kulisy na pódiu, obšívali vrecia, vo svojich scénkach sme miesili a piekli chleba, mali sme zabíjačku a výrobu zabíjačkových špecialít, plietli sme korbáče a košíky, remeselnícke práce ako drôtovanie, vyšívali sme prestierania a výbavy pre dievky, priblížili sme vám prácu na poli pri pestovaní kukurice, ako sa spracovali sa využívala na živobytie, ďalej práce s pestovaním zemiakov- pri tom sme piekli zemiakové placky, počas týchto scénok sme rozprávali v každom programe o tom ako sa tie ktoré remeslá voľakedy robili, hovorené slovo sme sprevádzali ľudovými piesňami, z dávnych čias, ktoré nás naše tety naučili . Na konci, každého programu naša mládež spievala, tancovala folklórne spevy a tance. Naše deti tiež doprevádzali spevy harmonikou, husľami a klarinetom. V prvých rokoch tance a spev doprevádzala aj živá kapela našich muzikantov pána Bohoša (šrotáka), pána Šormana, Kukiho, a Rozenberga. Neskoršie, keď im už zdravie nedovoľovalo, tak sme si hudbu zaobstarali cez techniku.
Do našich scenárov sme postupne zapracovávali divadelné hry ako Kubo, Ženský zákon, Frajerôčka, Tri vrecia zemiakov a Škriatok.
V roku 2009 sme fašiangovali so spevákmi a hercami v Galakoncerte REPETE, v 2010 roku sme pripravili Fašiangové TELEVARIETE.
Skupina Drišľak s jeho hostia k nám zavítali v roku 2011 v podaní nášho súboru.
V roku 2012 sme sa zabávali v našom podaní so skupinou Senzus. V 2013 bol program z Kaviarne Slávia, a k nám naozaj zavítala i televízia Markíza spraviť s nami reportáž, tiež zabaviť sa a pochutnať si na vynikajúcich šiškách. Programom „ Aj tak sme stále frajeri“ sme sa predstavili v 2014.
Legendy Semerovčanu tak sme nazvali 20 výročné vystúpenie nášho súboru v roku 2015. Pozvali sme na vystúpenie i bývalých členov súboru a zaspomínali sme si na prekrásne časy z minuloročných vystúpení a preto sme do programu vsunuli nami vybrané najkrajšie čísla z predchádzajúcich vystúpení. Vzdali sme úctu bývalím naším členom, ktorí už nie sú medzi nami.
V roku 2016 sme vystúpili s programom KTOSI JE ZA DVERAMI. V 2017 sme vystúpili s programom TVOJA TVÁR ZNIE POVEDOME.
Isto to nie je tak dobre maskované, ale naši divadelníci a speváci súboru Semerovčan sa do toho vkladajú celou dušou. Na ľudovú nôtu sme prešli v 2018 s názvom SEMEROVO SPIEVA S HARMONIKAMI. Predstavili sme sa s krásou ľudových piesní , zvykov a tancov. Súbor sme rozšírili o spevácky chlapský zbor. V programe FAŠIANGY V SEMEROVE v roku 2019 sme začínali so zabíjačkou, kde sme pripravili zabíjačkové špeciality. Prvý krát sme vo fašiangových maskách a s hudbou prechádzali dedinkou, aby sme sa stretli s ľuďmi, ktorý už nemajú takú možnosť prísť do kultúrneho domu. Po skončení sprievodu sme sa spolu ako jedna rodina zabávali, spievali a tancovali so súborom Semerovčan.
V roku 2020 sme oslávili 25 výročie súboru Semerovčan. S názvom ŠTVRŤSTOROČIE SEMEROVČANU sme sa predstavili programom z histórie súboru. Program sme spestrili piesňami a tancami.
Naša mládež a vekové generácie, ktoré sú v našom súbore dokážu veľmi veľa. Som s nimi celé dlhé hodiny a poviem Vám je to veľmi dobrý pocit, pracovať s nimi, dodávajú energiu, vdychujú život všetkým podujatiam.
Svojimi vystúpeniami chceme rozdávať radosť, smiech a lásku. Pri nacvičovaní jednotlivých programov, si upevňujeme medziľudské vzťahy a priateľstvá. Každoročne staviame máj v predvečer 1. Mája s kultúrnym programom. Letné prázdniny detí začíname s akciou Spolu sa hrajme – Rozprávkový les.Tretím rokom spolu organizujeme s Obecným úradom deň remesiel na Obecné dni . V Základnej škole programom školských detí zo súboru Semerovčan spoluorganizujeme „Deň otcov, matiek a rodiny„ a „Úctu k starším“. Svojím programom a tancami sme sa podieľali i na projektoch – vystúpeniach po okolitých dedinách, fašiangovými programami sme boli v Podhajskej a Dvoroch nad Žitavou. Podielali sme sa na projekte „Svadba„ v Dvoroch nad Žitavou. Do obci Branovo nás pozvali s našim programom na „Deň levandule „ kde sa ako sprievod chodili po celej dedine, spievali a hrali.
Náš súbor je naša rodina – rodina detí mládeže dospelých a i starších ľudí, ktorí si vedia nájsť čas, vôľu , aby sne spolu prežívali krásne chvíle, spoznali sa, rozdávali radosť a lásku, zaspievali si i zahrali svoje divadielka. Som vlastne šťastný človek, keď môžem byť tiež okrem svojej rodinky i z divadelnou rodinkou, kde sú úplne úžasní ľudia.
Divadlo Úsmev
Divadlo Úsmev vzniklo v roku 2010 na podnet skupiny mladých ľudí, ktorým nie je ľahostajný osud tradícií a zachovávaných zvykov.Občianske združenie Úsmev z radosti (Ochotnícky divadelný súbor úsmev) vzniklo v roku 2010 pri príležitosti 800-tého výročia obce Semerovo.
Režisérkou a vedúcou súboru od roku 2010 bola Jaroslava Košánová, ktorá to mala celé pod palcom a vždy skvele zorganizované. Prvé predstavenie v roku 2010 bol muzikál Na skle maľované a Jasličková slávnosť – Vianočný príbeh. V roku 2011 sme sa vám predstavili divadelnou hrou Kubo a v roku 2012 hrou Pani richtárka a Vianočné predstavenie Popoluška. V roku 2013 sme vám predstavili divadelnú hru od Jána Palárika – Dobrodružstvo pri obžinkoch. V roku 2014 to bola divadelná komédia CHARLEYHO TETA a rozprávka Alica v krajine zázrakov, v roku 2015 sme sa Vám predstavili hrou Ženský zákon a Legendárnou rozprávkou Semerskýýý Mrázik.V roku 2016 sme si pre Vás pripravili veľký projekt Muzikál Perinbaba od Ľubomíra Feldeka a tak tiež predstavenie Snehová kráľovná v podaní našich najmladších divadelníkov. Premiéra novej rozprávky Luskáčik v roku 2017 a zároveň v tom roku bola aj derniéra muzikálu Perinbaba v podaní hercov divadla Úsmev.V roku 2018 to bola komédia Ty budeš moja! alebo Nevesta pre milonára. Spájali sme sa s divadlami na Slovensku prostredníctvom Noci divadiel kde sme sa zúčastnili 6.ročníkov. Sme veľmi radi že našou krstnou mamou sa stala všetkým dobre známa herečka SND pani Zuzana Kronerová. Ako Divadelný súbor Úsmev sme v obci usporiadali 4. ročníky Divadelného plesu , 1. ročník Oldies párty rádia Vlna a 2. ročníky Juniálesu. Divadelný súbor dostával rôzne ponuky na hranie a svojimi divadelnými predstaveniami sme potešili divákov aj v iných obciach ako len v Semerove.
Na záver by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí nám pomáhali a podporovali nás v našej práci. Veľká vďaka patrí naším spoluobčanom, ktorí nás podporovali svojou účasťou na predstaveniach. Naše poďakovanie patrí aj obecnému úradu, ktorí nás finančne podporoval.
Ešte raz všetkým srdečne ďakujeme!!!
Zväz postihnutých civilizačnými chorobami Semerovo
V rámci okresu je to zmiešaná organizácia : invalidi a dôchodcovia. Organizácia vznikla v osemdesiatich rokoch minulého storočia podľa niektorých preukazov členov, ale prvá písomná dokumentácia o činnosti existuje od roku 1994.
Súčasný členovia výboru :
Ľudmila Javorková predseda
Mária Baloghová pokladníčka
Mária Maceková kontrolórka
Oľga Gulisová členka výboru
Katarína Kečkéšová členka výboru
Eva Chovanová členka výboru
Zväz má 27 členov, z toho 9 mužov a 18 žien. Vekový priemer je 69 rokov.
Naše aktivity:
výročná členská schôdza – jubilanti
Športovo-relaxačný deň organizovaný okresným zväzom
Fašiangové slávnosti – pečenie šišiek
Spolu sa hrajme – pomoc pri akcii
Obecný deň – príprava špecialít a domácich koláčov
Gurmán fest v Dvoroch nad Žitavou – príprava špecialít
Napriek tomu, že sú v členovia zväzu vekovo starší , pomáhajú pri všetkých akciách, ktoré organizuje Obec Semerovo. Ak máte voľný čas a chuť môžete sa do tejto organizácie prihlásiť. Stačí kontaktovať niektorého člena výboru.